Board and Committee attendance
The table below reflects the Board members' attendance at the meetings for the 52 weeks ended 29 December 2019
Name
Status/Position
Board
AGM
A
R
N
M
SE
Board members
KD Dlamini
Independent Non-executive
4/4 C
1/1 C
-
-
4/4 C
4/4
-
CS Seabrooke 1
Lead Independent Non-executive
0/4
-
-
-
-
-
-
MW Slape 2
Executive - incoming Chief Executive Officer
2/4
-
2/3*
2/3
2/4*
2/4*
1/2
M Abdool-Samad3
Executive - incoming Chief Financial Officer
2/4
-
2/3*
2/3
-
-
-
GRC Hayward4
Executive - outgoing Chief Executive Officer
3/4
1/1
2/3*
2/3
3/4*
3/4*
1/2
JJM van Lierop 5
Executive - outgoing Chief Financial Officer
2/4
1/1
1/3*
1/3
-
-
-
R Burnley 6
Non-executive (Walmart nominee)
0/4
-
-
-
-
-
-
NN Gwagwa 7
Independent Non-executive
3/4
1/1
3/3
3/3
-
-
2/2C
O Ighodaro
Independent Non-executive
4/4
1/1
3/3 C
3/3 C
-
-
-
P Langeni 8
Independent Non-executive
3/4
1/1
2/3
2/3
4/4
4/4 C
-
L Mthimunye 9
Independent Non-executive
4/4
1/1
3/3
3/3
-
-
-
S Muigai
Non-executive (Walmart nominee)
4/4
1/1
-
-
-
-
2/2
E Ostalé 10
Non-executive (Walmart nominee)
4/4
1/1
2/3
2/3*
3/4
3/4
-
JP Suarez 11
Non-executive (Walmart nominee)
3/4
1/1
-
-
-
-
-
Senior Management
J Bruyns
Human Capital Executive
-
-
-
-
-
-
1/2*
B Leroni
Corporate Affairs Executive
-
1/1*
-
-
-
-
2/2*
D Moodley 12
Chief Ethics and Compliance Executive
-
-
1/3*
1/2*
-
-
1/2*
L Lackay-Walters 13
Chief Ethics and Compliance Executive
-
-
2/3*
2/3*
-
-
1/2*
NJ Ralebepa 14
General Legal Counsel and Company Secretary
4/4
1/1
3/3*
3/3*
4/4*
4/4*
1/2*
T Rogers
Group Tax Executive
-
-
3/3*
3/3*
-
-
-
P Semenya
Chief Audit Executive
-
-
3/3*
3/3*
-
-
-
Independent member
Prof D de Jongh
Independent Permanent Invitee
-
-
-
-
-
-
2/2*
No. of meetings per year
4
1
3
3
4
4
2

C Chairman
* Invitee
1 Resigned as Deputy Chairman and Lead Independent Director effective 23 May 2019.
2 Appointed as Chief Executive Officer and member of the Executive, Risk and Social and Ethics Committees effective 1 September 2019. Attended the 2019 Board, Audit an Risk Committee meetings as an invitee.
3 Appointed as Chief Financial Officer and member of the Executive and Risk Committees effective 1 August 2019.
4 Resigned as Chief Executive Officer and member of the Executive, Risk and Social and Ethics Committee member effective 31 August 2019.
5 Resigned as Chief Finanical Officer and member of the Executive and Risk Committees member effective 31 July 2019.
6 Resigned as Walmart appointed non-executive Director effective 27 February 2019.
7 Apointed as Chairman of the Social and Ethics Committee effective 1 March 2019.
8 Resigned as member and Chairman of the Social and Ethics Committee effective 28 February 2019. Appointed Lead Independent Director effective 23 May 2019.
9 Appointed as a member of the Board and member of the Audit and Risk Committees effective 27 February 2019. Attended the 25 February 2019 Audit and Risk Committee meetings and 26 February Board meeting as an invitee.
10 Permanent invitee of Audit and Risk Committee
11 Appointed as a member of the Board effective 27 February 2019.
12 Resigned as Group Chief Ethics & Compliance Officer effective 19 June 2019.
13 Appointed as Group Chief Ethics & Compliance Officer effective 19 June 2019.
14 Resigned as Group General Counsel and Company Secretary effective 31 December 2019.